وجهه واکسن‌ ایرانی کرونا را با اخبار احساسی و شتاب‌زده مخدوش نکنید

مطالبی در خصوص واکسن های ایرانی منتشر شده که مثلا فلان واکسن ایرانی ۹۰ درصد اثرگذاری یا دیگری ۱۰۰ درصد اثر گذاری دارد یا اینکه واکسن ایرانی بدون هرگونه عارضه ای بوده و  ازین دست مطالب از سوی افراد غیر مسئول و غیر متخصص. این اظهار نظرها سبب می شود علاوه بر کم اثر شدن زحمات محققان و دانشمندان ایرانی، وجهه مناسب این محصولات فناورانه هم مخدوش شود.

علیرضا ناجی، ویروس شناس روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در همین مورد اظهار داشت: شاید برخی ها فکر می کنند که با کارهای احساسی و هیجانی، می توانند به وجهه مناسب واکسن های ایرانی افزود، که باور بسیار نادرست و غلطی است.

وی تاکید کرد که به طور مثال بیان موثر بودن این واکسن، در حالی که مرحله سوم کارآزمایی بالینی به طور کامل انجام نشده، حرف منطقی و علمی نیست و تا بررسی دقیق مرحله سوم این موضوعات نباید مطرح شود.

وی افزود: واکسن های ایرانی بسیار مناسب و ارزشمند هستند و زحمات بسیار زیادی برای آنها کشیده شده و کارهای احساسی و غیرعلمی سبب ارج و قرب بیشتر آنها نخواهد شد.

وی اظهار داشت: واکسن های ایرانی که فاز اول و دوم تست انسانی را با موفقیت پشت سر گذاشتند، واکسن های ایمن و بی خطری هستند و در شرایط اضطرار می توان با دادن اطلاعات کامل و صحیح به مردم، آنها را به عموم هموطنان زد.

این ویروس شناس افزود: لازم است شرایط دنیا و کشور به درستی برای مردم تشریح و به آنان اعلام شود که در شرایط اضطرار می توان از واکسن ایمن و بی خطر استفاده نمود اما در مورد موثر بودن و نداشتن عارضه، پس از اتمام مرحله سوم، می شود اظهار نظر دقیق کرد.

ناجی با اشاره به اینکه با پشت سر گذاشتن فازهای اول و دوم، اطلاعاتی در مورد موثر بودن یا عوارض نادر واکسن به دست نمی آوریم، گفت: در این فازها به موضوع بی خطری و ایمنی زایی پرداخته می شود که این موضوعات مورد تایید قرار گرفته است.

ناجی تاکید کرد: در صورتیکه صادقانه شرایط دنیا و ایران در مورد شیوع ویروس کرونا و کمبود واکسن آن در اغلب کشورهای جهان به مردم ما اعلام شود، آنان هم پیروی لازم را خواهند داشت.

وی تاکید کرد که مردم به درستی مطالب علمی را پیگیری می کنند و با حرف های احساسی و هیجانی، نباید و نمی شود آنان را مجاب به انجام کاری کرد.

در صدور مجوز اضطراری واکسن کرونا عجله نکنند

وی اظهار داشت: روند تولید واکسن داخلی کرونا مطلوب و مناسب است اما مسئولان در صدور مجوز اضطراری نباید عجله کنند این کار باید براساس مستندات  علمی انجام گیرد.

ناجی بیان داشت: شتاب زدگی در روند تولید برخی از واکسن های ایرانی کرونا از  حدود یکسال پیش مشاهده می شود که این کار می تواند سبب اختلال جدی در روند تولید و استفاده واکسن از سوی مردم شود.

این ویروس شناس افزود:‌ اعتراض جدی به صدور زودرس مجوز اضطراری واکسن کرونا دارم.

ناجی اضافه کرد: واکسن های ایرانی را باید بعد از اتمام فاز سوم کارآزمایی بالینی مورد استفاده قرار دهیم.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه واکسن های پاستور و ایران برکت هنوز فاز سوم خود را کامل نکرده اند، باید صبر و بردباری داشته باشیم. باید صبر کنیم تا واکسن های ما کارآزمایی های خود را با موفقیت پشت سر بگذارنند و بعد از آنها استفاده کنیم.

ناجی افزود: واکسن های ایرانی از  پشتوانه علمی مناسب برخوردار هستند، عجله کردن در اعطای مجوز اضطراری، نمی تواند به وجهه واکسن کمکی کند بلکه باید مراحل تست انسانی به طور کامل و با موفقیت طی شود.

اخبار مدرسه

درباره ی Vrtj508908015

مطلب پیشنهادی

اثربخشی واکسن کرونا در ۹۴ درصد بیماران سرطانی

به گزارش روز یکشنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی فایننشیال اکسپرس، با گسترش …